Vysvětlení Deja Vu

17. listopadu 2009 v 20:45 |  Fakta:)
Pocit Deja Vu každý z nás již několikrát prožil. Pročetl jsem vaše příběhy a mám pocit, že mnoho z vás má dojem, že jde o něco nadpřirozeného, o nějaký jiný svět. Avšak Deja Vu bylo již předmětem lékařského zkoumání. A odborníci došli k tomuto závěru:

Deja Vu je způsobeno jakýmsi zkratem v mozku. Lidský mozek používá 2 typy paměti - krátkodobou a dlouhodobou. Ano, právě krátkodobou používáme mnohem častěji než dlouhodobou. Většina vjemů, myšlenek a prožitků se ukládá do krátkodobé. To vše z důvodu, abychom nepřehlcovali právě dlouhodobou paměť. Vysvětlovat jaký je rozdíl mezi těmito paměťmi, myslím, nemá cenu.
Problém Deja Vu je vcelku jednoduchý. Člověk prožívá některou ze situací, povětšinou modelovou či něčím význačnou. Mozek by měl vše uložit do krátkodobé paměti, avšak v důsledku zkratu (či chyby chcete-li) místo krátkodobé otevře dlouhodbou. Díky tomu, že zpřístupní dlouhodobou máte asi sekundový pocit, že jste již něco takového zažili. Je to důsledkem toho, že mozek natahuje tuto situaci jakoby z dlouhodobé paměti. Proto se vám zdá, že jste již někdy v minulosti něco podobného zažili. Samozřejmě je to velice zjednodušeně řečeno, ale rozepisovat se zde o hemisférách a paměťovém centru nemá význam.

Tak snad jsem vás nezklamal a vnesl trošku světla do tématiky Deja Vu.

Autor: Spiritus
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adko Adko | 4. prosince 2011 v 20:17 | Reagovat

velmi mi pomkohlo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama